Přijít o insolvenci je pořádný průšvih

Jít do insolvence je na samém začátku pro každého odvaha i proto, že člověk neví, do čeho jde. Ale každý, kdo má dluhy, bere insolvenci jako jedinou možnost, jak se zbavit dluhů a do budoucnosti mít prostě klid. Nezáleží přitom na věku, měla jsem klienta, kterému bylo během insolvence skoro 70 let. Chtěl se zbavit dluhů, aby je tady nenechal pro své děti, bral to tak, že problémy, které si sám vytvořil, si chce za svého života také vyřešit. Naopak mému nejmladšímu klientovi bylo 30 let, do insolvence šel se svou 20letou manželkou.

Ale proč dnes hlavně píšu o insolvenci? Oslovil mě jeden klient, kterého zajímaly podrobnosti o insolvenci – co musí, co nesmí, jestli si může podat návrh na insolvenci opakovaně atd. Dočetl se nějaké informace o insolvenci, ale ukázalo se, že byly jen částečně pravdivé. Rozhodla jsem se proto napsat článek, ve kterém základní principy insolvence vysvětlím.

 

Jaké máte povinnosti, pokud už jste v insolvenci?

 1. Musíte mít po celou dobu insolvence práci, aby si měl insolvenční správce možnost strhávat splátky ze mzdy.
 2. Musíte jakoukoliv změnu správci hlásit, ať už se jedná o přírůstek do rodiny, rozvod, svatbu, tak je nutné mu to oznámit.
 3. Musíte správce informovat i o mimořádných příjmech nebo odměnách mimo Vaši mzdu v práci. Po celou dobu insolvence jste povinni každou získanou korunu navíc správci hlásit.
 4. Každý měsíc si musíte vyzvednout výplatní pásky, uchovávat je a dvakrát do roka je v kopii posílat správci.
 5. Po dobu insolvence můžete změnit zaměstnání, ale nesmí to být z důvodu, že Vás vyhodí zaměstnavatel. Pokud už se tak stane, musíte si najít co nejdříve práci, pokud možno tak, aby na sebe zaměstnání časově navazovala.
 6. Po celou dobu insolvence musíte se správcem spolupracovat.
 7. Nesmíte už vytvářet žádné další dluhy, to by totiž mohl být důvod ke zrušení insolvence.

 

Tohle jsou Vaše základní povinnosti, když se dostanete do insolvence. Není to složité a 5 let není zas tak dlouhá doba, abyste tato pravidla nedokázali dodržovat. Pokud budete pravidelně splácet a uhradíte minimálně 30 % všech Vašich dluhů + k tomu každý měsíc odměnu insolvenčnímu správci, tak Vám po 5 letech soud zbytek dluhů promine a nebudete je muset už nikdy splácet.

 

Než se dostanete do insolvence

 1. Návrh na insolvenci si můžete podávat i opakovaně do té doby, než soud rozhodne, že jste v návrhu na oddlužení splnili veškeré podmínky, pak dostanete insolvenčního správce a soud Vám vystaví klasické povolení oddlužení.
 2. Když od soudu dostanete povolení oddlužení, postup je následující. Věřitelé mají ve lhůtě 30 dnů povinnost přihlásit své pohledávky, přidělený správce je eviduje a připraví pro soud zprávu, ve které bude uvedena celková výše Vašich dluhů, aktuální příjem a informace o tom, zda splňujete podmínky pro oddlužení. Jak jsem uvedla výše, podmínkou pro oddlužení je, že musíte být schopní ze svého příjmu uhradit minimálně 30 % všech Vašich závazků a měsíční odměnu správci. Povolení oddlužení pro Vás znamená určité povinnosti, které musíte plnit.
 3. Jakmile Vám domů přijde usnesení o povolení oddlužení plněním splátkového kalendáře, máte od dalšího měsíce povinnost platit částku, kterou Vám soud nařídil. O vše ostatní se stará správce. Peníze, na které má správce nárok, si vyřeší sám s Vašim zaměstnavatelem, peníze se mu budou automaticky strhávat z Vaší mzdy.

 

Co hrozí při neplnění povinností?

Pokud byste se rozhodli, že se na splácení vykašlete, nebo přijdete o práci a nepodaří se Vám najít novou, tím pádem nebudete splňovat podmínku 30 %, soud vydá rozhodnutí a oddlužení Vám zruší. Na to má plné právo, protože Vy jste povinni se správcem spolupracovat a plnit si své povinnosti.

Pokud by se opravdu stalo, že Vám soud insolvenci zruší, tak to, co jste doposud zaplatili, bude rozděleno mezi věřitele. I správce si z částky vezme, co mu podle zákona náleží. Jenže zrušení oddlužení pro Vás také znamená, že se Vám všechny dluhy opět obnoví, a to ve výši, ve které byly před insolvencí.

Pokud by tedy před insolvenci existovala nějaká exekuce, tak po zrušení insolvence vzejde opět v platnost, a Vy se opět dostanete do dluhové pasti, ve které jste byli před insolvencí.

A špatná zpráva pro všechny, kteří si nyní myslí, že to projde znovu a podruhé to třeba splatí. Bohužel další možnost zákon nedovoluje. Podle zákona můžete projít insolvencí (oddlužením) jen jednou v životě a tím, že Vám soud dal povolení oddlužení, už jste svou možnost vyčerpali, další už dostat nemůžete.

Sama netuším, co bych dělala s dluhy v případě, že by mi insolvenci zrušili. Znamenalo by to splatit úplně všechny dluhy i s úroky. Je otázka, jestli je to vůbec pro normálního člověka za jeden život možné. A ten, kdo by to chtěl dokázat, by se musel hodně snažit, aby měl konce života klid a neměl žádné dluhy.

 

Upozorňuji všechny, kdo se rozhodli pro insolvenci, aby si ověřili veškeré informace a na tohle si dali pozor. Zákon je na Vaší straně. Ale pokud potřebujete pomoci, tak nečekejte a vše řešte s insolvenčním správcem hned a včas. Bez toho, abyste si plnili své povinnosti a spolupracovali s insolvenčním správcem to nepůjde. Nikomu nebudu říkat, že to je jednoduché, ale sami jste se dluhů nedokázali zbavit, tak nyní musíte přistoupit na daná pravidla. Přeji všem hodně štěstí a síly, abyste to zvládli.

Pokud máte někdo otázky k dnešnímu článku nebo Vám něco není jasné, ozvěte se, ráda Vám pomohu a odpovím na Vaše otázky.

Vaše Anna

Komentáře

 • Tomas 10.09.2018 20:56

  Dobrý den, jsem v tíživé situaci, dluhy nezvládám splácet prakticky, každý měsíc splácím kolem šedesáti tisíc. Můj plat je cca 20, každý měsíc to řeším krátkodobými půjčkami, které zaplatím a opět využijí a stále dokola. Mám nárok na insolvenci? A dále mě zajímá, jestli je možné se se zaměstnavatelem domluvit, že by mi na účet posílal třeba 14000 aby si z toho vzali měsíční splátky a zbytek posílali na účet přítelkyně? Přijde na to insolvenční správce? Vím, že je to otázka na tělo a možná i mimo zákon, spíš mě zajímá zdali to je vůbec možné. Předem děkuji za odpověď

  • Anna Hlůžková 07.10.2018 13:42

   Dobrý den, velmi se omlouvám, že jsem nenapsala dříve, ale u insolvence je to dáno takto. Ze zákona vy musíte mít na splacení minimálně 30% všech vašich dluhů, a pokud jste sám bez manželky a dětí bude vám zůstávat životní minimum 9.400,- Kč na víc nemáte nárok, zbytek půjde na vaše dluhy. Bohužel vám nemůže zaměstnavatel víc nechat bylo by to porušení zákona a dostal by se do křížku se zákonem. Moc jsem vás nepotěšila, ale tak to bohužel je. Hodně štěstí do dalšího života vaše Anna

 • Lida 26.08.2018 19:31

  Dobrý den Anno,
  Chtěla jsem se zeptat, zda mužů za dceru zaplatí insolvenci. Platí ji už 26 měsíců. Celkový dluh byl cca 300.000. Pokud ano, tak jakým způsobem a kolik peněz by to bylo? Musela by se zaplatit i měsíční platba insolvenčnímu správci?

  Moc dekuji za odpověď.
  Lida

  • Anna Hlůžková 07.10.2018 13:47

   Dobrý den tady záleží kolik už splatila a nebo kolik zbývá splatit. Já bych radila se domluvit a splácet dál minimální splátku. Ale co by bylo lepší já nevím, do vaší situace nevidím. A stejně se budete muset domluvit s insolvenčním správcem. A odměnu insolvenčnímu správci doplatíte jen do té doby do kdy se bude insolvence splácet. Pokud se insolvence ukončí dříve i odměna se dál nebude splácet. Přeji hezký den vaše Anna

 • Lucie 08.08.2018 10:59

  Dobrý den chtěla bych se zeptat, přítel je v insolvenci ještě zhruba rok já mám exekuce a chtěli bychom se vzít. Ale mám strach aby mu po svatbě neobstavili exekutoři účet. Myslíte že by pomohla predmanzelska smlouva? Děkuji za odpověď

  • Anna Hlůžková 07.10.2018 13:51

   Dobrý den, pokud je přítel v insolvenci jistě by předmanželská smlouva pomohla a spousty nepříjemností ušetřila. Ale u něho pokud by splácel svou insolvenci neměli by exekutoři účet odstavit, protože jsou to vaše dluhy vy jste si je udělala ještě před manželstvím a on je sám v insolvenci nemá s vašimi dluhy nic společného. Přeji hezký den a mnoho štěstí do dalšího života vaše Anna

 • Jirka 26.07.2018 18:30

  Dobry den,

  Insolvence mi skonci pristi mesic dle rozsudku a ja mam par otazek, ktere me zajimaji a rad bych vas poprosil o vysvetleni :

  V prubehu insolvence, ktera mi byla v roce 2013 umoznena, jsem dostal 3 letou podminku z duvodu uveroveho podvodu od svych veritelu v roce 2016 s tim, ze soud probehl beze mne, jen jsem byl na policii na vyslechu. Hrozi mi zanik povolene ins. diky podmince?

  Nenahlasil jsem pri zadosti o povoleni ins. jednoho veritele a ani on sam se neprihlasil. Plati mi po ukonceni ins. stale dluh u nenahlaseneho veritele, nebo dluh jeho nenahlasenim zanika?

  Jinak vse po dobu 58 mesicu nebyl z me strany problem, jen letos menil zamestnani a 3 mesice jsem byl na up, kde jsem dle justicni kalkulacky splatky odesilal sam, jelikoz na to up opomenul a spravceho jsem informoval.

  Jeste tretim rokem platim na dcerku vyzivne 2000kc, ale platim to sam i kdyz jsem to mel pres spravceho, ale chtel jsem poplatit vice dluhu. Dle posledni zpravy od IS plnim na 49 % pri splatkach mesicnich ve vysi 12000kc.

  dekuji za info a hezky den.

  • Anna Hlůžková 07.10.2018 14:02

   Dobrý den, ve vašem případě bych radši navštívila nějakého právního zástupce v každém větším městě je v nějaké dny zdarma. Nerada bych se zde tady do něčeho pouštěla nejsem právník. A také nevidím úplně do vaší situace. Přeji hezký den vaše Anna

 • Míša 28.06.2018 14:37

  Dobrý den.

  Chtěla bych se zeptat, co nastane, pokud by se za 5 let insolvence nesplnilo těch 30%. Zjistila jsem, že přítel je v insolvenci, která mu letos v červenci končí. Bohužel jsem také zjistila to, že více jak rok vůbec neplnil a neposílal žádné splátky. Čekáme spolu rodinu. A pomyšlení na to, že nás na celý život zadluží a já s naším dítětem budeme žít v nejistotě se mi příčí.
  Moc Vás děkuji za odpověď

  • Anna Hlůžková 07.10.2018 14:05

   Dobrý den, pokud by se za dobu 5 let nesplatilo 30% jak je zatím dáno zákonem byl by to průser. A to doslova musel by vzít, a co by bylo třeba splatit, tak by musel splatit jinak v opačném případě insolvenci zruší. A co by následovalo, pokud insolvenci zruší jsem psala již v jiném článku je to neskutečný průser. Doporučuji doplatit, co bude soud a insolvenční správce požadovat. Přeji hezký den vaše Anna

 • Laďka 25.06.2018 16:40

  Prosím,chtěla bych se zeptat.Je možné pokud se příjde o insolvenci ,z důvodů neplacení .Opětovné zažádání o novou a ještě kratší na 3roky.Děkuji za odpověd!

  • Anna Hlůžková 07.10.2018 14:13

   Dobrý den, zde je důležité z jakého důvodu soud minulou insolvenci zrušil. Někdy to možné je a někdy už bohužel, tady by bylo lepší se spojit s nějakým právníkem a domluvit se aby se podíval a řekl vám to. Přeji hezký den vaše Anna

 • Žaneta Zuzaňáková 22.05.2018 13:14

  Dobrý den , chci se Vas zeptat, přítel se rozvedl v prosinci 2015 . V roce 2014 šel s manželkou do insolvence,ktera trvá dodnes. Bohužel nenahlasilii změnu stavu.
  Platili každý čásku ,která byla odečtena každému z prijmu.Exmanželkaa porodila v roku 2017,a od té doby neplatila a ani nebyla stržena žádná částka na insolvenci. Jen mému příteli strhavaji kazdy měsíc větší castky. Jsou pořád vedení jako manželé,tudíž to po ní nechtějí. Nevím zda má přítel právo žádat po ní alespoň polovinu částky, kterou mu strhavaji . Ona se brání tím ,že má malé dítě s jiným muzem a nemá to z čeho platit.. zda se mi to nefér, vůči mému příteli ,když si dluhy udělali za manželství, proč by měl platit jen on. Pokud jsou rozvedení ,mělo by se to splácet na polovic. Nebo to tak není? Děkuji .přeji hezký den Žaneta Zuzaňáková

  • Anna Hlůžková 01.06.2018 16:30

   Dobrý den, bohužel nevím, zda Vás potěším, ale dluhy udělané v manželství musí splácet manželé společně a je jedno zda se poté rozvedli. Dluhy udělali jako manželé a pokud jeden z manželů nemůže platit musí to splácet druhy z manželů. A nejsem si jista že je nějaká šance soudně to po druhém z manželů vymáhat museli by se domluvit že příklad až nastoupí do práce bude mu něco sama bývalá manželka platit. Ale jinak se nikdo neptá, kdo kolik dluhů v manželství udělal, protože jsou dluhy společné. Bohužel pokud nemají před manželstvím udělanou dohodu o vypořádání SJM jde to na oba manžele. Přeji hezký den vaše Anna

 • marian 18.05.2018 12:03

  Dobrý den jsem dva roky v insolvenci a bydlím v pronajatém bytě kde platím nájem s službami 12 000,-Kč nedávno se ke mně přistěhovala přítelkyně a přispívá mi na bydlení 6 000,-Kč .Musím hlásit správci tuto částku ,když byt nepronajímám ani nevlastním?
  Děkuji…

  • Anna Hlůžková 20.05.2018 15:45

   Dobrý den, zatím je to jen vztah a nevíte, zda vydrží. Pokud by byl vztah vážný a plánovali jste manželství pak je to potřeba hlásit. Ale zatím je to začátek vztahu kde nevíte zda bude pokračovat. Pokud by se někdo ptal můžete říci že je to spolubydlící, z důvodu abyste se nemusel stěhovat kvůli práci rodině atd. Pokud nejste manželé nemá vůči Vám žádnou povinnost. Přeji hezký den vaše Anna

 • Zdenda 23.04.2018 12:54

  Dobrý den,
  z osobních důvodů jsem musel dát v práci výpověď. Opravdu se tam už nedalo vydržet.
  Jsem tam zaměstnán ještě do konce měsíce takže cca týden. Práci kterou jsem si našel mi nevyšla ze zdravotních důvodů.
  Jsem si jistý, že novou si najdu během měsíce.
  Dotaz: mám informovat ins. správce už teď nebo mužů i později? Co když její reakce bude nepříjemná a nebo dokonce bude používat výhrůžky? Jaké já mám vlastně možnosti a jak se k situaci kdy člověk přijde o práci staví insolvenční zákon? Děkuji za odpověď.

  • Anna Hlůžková 01.05.2018 15:59

   Dobrý den, v první řadě je vaší povinností bez odkladu insolvenčního správce informovat o všem protože na to stejně přijde, nahlásí mu to zaměstnavatel. Dále máte v rozsudku, že jste povinen správce informovat tedy dlužník je povinen vykonávat výdělečnou činnost a v případě, že je nezaměstnaný, o získání příjmů usilovat, nesmí rovněž odmítat splnitelnou možnost si příjem obstarat. Tedy laicky musíte vzít jakoukoliv práci, co Vám dají, aby bylo z čeho platit oddlužení. Jinak pokud jste plnil jen na 30% domluvte se, se správcem že vše nahradíte. Přeji hezký den Vaše Anna

 • Marcela 13.03.2018 12:27

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mamka he druhý rok v insolvenci, vše řádně plati. Teď jim ale přišel z elektrarny další dluh . Jak mají postupovat, přechází tento dluh do insolvence, nebo ho musí splatit sami? Děkuji za odpověď, Marcela

  • Anna Hlůžková 03.04.2018 07:35

   Dobrý den, zde je důležité kdy dluh vznikl, zda vznikl před insolvencí nebo v době kdy už jste měli insolvenci povolenou.
   Nejdříve pokud dluh vznikl před insolvencí měl věřitel možnost se přihlásit a pokud propásl dobu 30 dní bohužel vy tento dluh nesmíte zaplatit bylo by to upřednostnění jednoho věřitele před druhým a to vy nesmíte toto je povinnost správce rozdělit peníze, které věřitelům náleží. Stává se, že to věřitel neví, že jste v insolvenci já doporučuji napsat v tomto případě dopis, že jste v insolvenci a kdo je Váš insolvenční správce a aby kontaktoval jeho. Tím to pro Vás končí. Ale pokud tento dluh vznikl v době, kdy už jste měli povolenou insolvenci musíte dluh co nejdříve zaplatit protože to může být bráno jako byste se dále zadlužovali a to bohužel nesmíte. Proto by bylo dobré se domluvit a dluh co nejdříve dluh splatit. Přeji hezký den Vaše Anna

 • Daniela 13.03.2018 09:26

  Dobry den , mam insolvenci na 20 měsíců. Poctivě mi strhavaji a již dnes po 5 mesicich mam pres 40% zaplaceno .Chci jit pracovat do Německa , což musim insolvencnimu spravci nahlasit , to vim ,ale mohu dal splacet sama ..aniž by to mou insolvenci ohrozilo ?? Děkuji za odpověď ..D.

  • Anna Hlůžková 03.04.2018 07:45

   Dobrý den, Vy musíte správně jak říkáte vše insolvenčnímu správci nahlásit. Se správcem se domluvíte, jak budete nadále hradit další splátky musím Vám říci, ale že čím větší máte příjem tím více zaplatíte dluhů. Ale zase to budete mít dříve splacené. Poslední je třeba, aby splátky chodili jak se, se správcem domluvíte, dejte si radši nějakou rezervu, kdyby jste nestíhala dojít do banky nebo neměla čas nebudete pak ve stresu, že jste to ještě neposlala. Přeji hezký den Vaše Anna

 • Jaroslav 25.02.2018 21:57

  Dobrý den .
  Jsem v insolvenci 3 roky . Vlastně jsem do ní spadl kvůli ručitelskému závazku . Původní dlužník na sebe udělal insolvenci , a na mě přeskočilo ručení . Tak jsem si udělal insolvenci taky , a už v tom pěkně lítám . Každopádně . Mám i své dva dluhy který jsem bezproblémů splácel, než se to stalo s tím ručením . Ručitelský závazek je vyplacený z předchozí insolvence původního dlužníka , tak že je splněn. Zbývají tedy mí dva dluhy , která bych si chtěl normálně doplatit bez insolvence, tak jak jsem to měl v plánu už od začátku .otázka- Mohu ukončit insolvenci , aniž bych na sebe uvalil konkurz? . Nebo , mohou se zbylí dva věřitelé odhlásit , a dál dlužnou částku řešit pouze se mnou ? Děkuji Jarda

  • Anna Hlůžková 03.04.2018 08:29

   Dobrý den, než se o cokoliv pokusíte, bylo by nejlepší se nejdříve spojit, osobně dojít a s každým věřitelem se domluvit osobně. Nejde říci, co bude věřitelé se mohou bát, zda budete schopen vše splácet a mohli by celý dluh zesplatnit a pak zrušení insolvence nic nevyřeší. Je třeba si další kroky nejdříve promyslet a mít vše s věřiteli písemně domluvené. Dále by bylo dobré si promyslet jak dlouho by jste dluhy splácel zda se Vám nevyplatí zůstat v insolvenci a vše doplatit, protože nikde Vám bohužel po zrušení insolvence nikdo nepůjčí, myslím legálně banky pro upřesnění. Hezky den Vaše Anna

 • Lucie 25.02.2018 19:54

  Dobrx den mam dotaz jak to probiha kdyz vhce spravce zazadat o zruseni ..bude nejaky soud u ktereho se k tomu mohu vyjadrit…a pripadne prislibit nejakou platbu aby tak spud neucinil…abych priblizila situaci …insol.mam tri roky radne jsem splacela a plnila na tech 30% jde o to ze se mi narodil druhy syn a nemohla jsem chodit na brigadz tedy finance navic nebyli a mela jsem ted vypadek splatek cca 8 mesicu ..jde o to ze spravce byl informovan a k spuudu pri 6 mesici napsal ze je obeznamen s mou situaci ze prijem nahradim ale ted ubehl dalsi mes a pul a chve to zrusit pritom jsem rikala ze od dubna opet nastupuji na brigadu a finance doplnim …jak to tedy probiha bude nejaky soud ? A tam to zrusu nebo vez me pritomnosti ..?diky

  • Anna Hlůžková 05.03.2018 11:39

   Dobrý den, k soudu by jste měla jít a pokud o insolvenci nechcete přijít musíte soudu prokázat, že na splácení budete mít. Tedy doložit příjem a to že budete mít i na doplacení dluhu, který Vám do dnešního dnes vznikl. Pořád jde o to splatit 30 % dluhů, co se Vám přihlásili. Přeji hezký den, ať se Vám daří Vaše Anna

 • Andrea 05.02.2018 22:27

  Dobrý den,paní Hlůžková,ocitla jsem se v patové situaci a prosím Vás o radu.Vzala jsem si přítele zatíženého insolvencí za manžela.Nyní,3 měsíce po svatbě oba smýšlíme nad rozvodem.Jsem členem družstva,byt je psaný pochopitelně na mě,měla jsem ho ještě před svatbou.Můj manžel neměl takřka žádný movitý majetek a jak přišel,tak i odešel.Z bytu jsem ho odhlásila,ale z registru obyvatel ho prý odhlásit nemohu.Chystáme se podat návrh na rozvod manželství.Co když přestane insolvenci platit?A to ještě dřív než nás rozvedou?Já mám také své úvěry,které ale řádně splácím.Pokud by mu byla insolvence zrušena,jeho dluhy se rozdělí mezi nás oba?A co mé dluhy,které jsem měla ještě před svatbou?Mám 10 letého syna a teď se bojím o naši budoucnost.Bojím se,že by k nám mohli vtrhnout exekutoři,zabavit majetek a dokonce i byt.V případě toho nejhoršího scénáře,mohu se vyhnout exekutorům a také o insolvenci zažádat?

  • Anna Hlůžková 17.02.2018 09:48

   Dobrý den, tady je prokazatelné že dluhy si do manželství přinesl, ještě než jste se stali manželi. Tedy za dluhy ještě před manželstvím nenesete žádnou odpovědnost jsou to jeho dluhy a jeho zodpovědnost. Něco jiného by bylo pokud by jste měli dluhy udělané v manželství tam je to jinak. Jinak manželovi můžete nechat přepsat trvalé bydliště na obec. V momentě kdy by přestal platit insolvenci je šílenec doslova viděla jsem jedny manžele mají jedno dítě a i když pán dělá v Německu nechali vše dojít tak daleko že jim zruší insolvenci a tím už nikdy nemají možnost do insolvence znova vstoupit. To v praxi znamená, že do smrti budou platit své dluhy budou mít za zády exekutory a vše se vrátí do stavu před insolvencí prostě šílenci nemám pro to ani slov a ani omluvu. A jinak, i pokud byste byly manželé a vy můžete prokázat, že majetek jste si pořídila ještě před manželstvím tak na Vás nemohou, ano musela byste vše dokazovat, ale na nic víc nemají nárok. Vy nemůžete za to, že měl manžel dluhy ještě před manželstvím. Hezký den Vaše Anna

   • Andrea 18.02.2018 16:32

    Mockrát děkuji za odpověď.Manžela jsem chtěla přehlásit na obec,dokonce jsem si nechala sepsat žádost od právníka,ale to mi zamítli,prý to nejde do té doby,než budeme rozvedeni.

    • Anna Hlůžková 05.03.2018 11:21

     Dobrý den, pokud manžel u Vás prokazatelně nebydlí a neřeknu Vám zda to je přesně měsíc nebo víc odhlásit ho musí, ale tím si ho musí přihlásit na městský úřad a to se jim nechce. Proto radši říkají, že to nejde, dokud se nerozvedete. Je to rychlejší.Přeji hezký den Vaše Anna

 • Andrea 30.01.2018 17:49

  Dobrý večer mám dotaz platím insolvence 3roky .Ze mzdy mi strhavaji měsíčně peníze ale dnes mi volal insolvencni správce že neplnim ,že v březnu jdu k soudu požádal o zrušení insolvence prý plním pouze na 25procent a mám mu okamžitě poslat částku peněz aby se to prý malinko srovnalo a chce navýšit spl. Může si to vše dovolit? A proč mě třeba nekontaktoval dříve když vlast e tato situace tedy vlastně nějakou dobu asi musí trvat jsem v koncích chybí mi Vlastě už jen 19 mesicu do konce insolvence a už nevím kudy kam děkuji za odpověď a přeji hezký vecerr

  • Anna Hlůžková 30.01.2018 23:06

   Dobrý den, na Váš dotaz bych Vám ráda řekla toto. Ano máte pravdu, že když jste neplnil na víc, jak na 30% mohl Vás správce upozornit na to, že neplníte a to že by Vám mohla být zrušena insolvence. Bohužel já doporučuji, aby si splátky člověk hlídal i sám a to přesně z tohoto důvodu. Aby si každý měsíc hlídal a to i když to strhávají z platu kolik odchází insolvenčnímu správci. Je to pro kontrolu a hlavně je tady přehled kolik se splácí. Od splátky, která jde insolvenčímu správci se musí odečíst jeho odměna pro jednotlivce odměna činí 1089,- Kč měsíčně. Zbytek jde věřitelům a tady musí věřitelům jít 30%. Doporučuji se, se správcem domluvit a navýšit splátky tak abyste za celých 5 let co insolvenci splácíte, splatil více jak 30%. Pokud by jste chtěl pomoci můžeme se na to podívat kolik musíte splatit za 5 let a dopočítat to. Pokud to neučiníte o insolvenci přijdete a budete přesunut do konkurzu a poté Vám bude vše zrušeno, ale tady pozor dluhy v tomto případě zůstávají všechny, při konkurzu se dluhy neodpouští jako při insolvenci. Musel by jste si poté co zruší konkurz znovu požádat o insolvenci a vše by šlo od začátku. Je mi to líto bohužel. Přeji hodně štěstí vaše Anna

 • Turbo 06.01.2018 15:15

  Jsem v insolvenci a teď mi končí pracovní smlouva na určito. Jdu na pracák. Co mám dělat. Děkuji

  • Anna Hlůžková 07.01.2018 13:43

   Dobrý den, v první řadě máte povinnost vše nahlásit jak insolvenčnímu správci tak soudu že jste na úřadě práce. Správce se bude asi ptát, z jakého důvodu jste na úřadě práce. Ale měl by jste si najít práci co nejdříve protože z úřadu práce Vám nepůjde splátka na oddlužení a vy jste za celou dobu oddlužení tedy 5 let povinný zaplatit minimálně 30% vašich dluhů a k tomu 1089,- Kč správce. Na to je třeba myslet, protože pokud jste zatím splácel na 30% potom budete muset výpadek příjmu nahradit. Pokud by jste se chtěl na něco zeptat klidně ještě napište. Vaše Anna

 • Lucie 04.01.2018 19:12

  Dobry den chci se zeptat pritel je v insolvecnim rizeni a uz jen ceka na schvaleni u jedne pujcky sem rucitel a oni vyhrozuji ze to mam platit ja kdyz on nemuze ale ten dluh je v registru na oddluzeni tak ted nechapu

  • Anna Hlůžková 05.01.2018 06:43

   Dobrý den, nyní Vás asi nepotěším, ale tady je to tak že věřitel si v oddlužení přihlásí pohledávku a dostane z celé přihlášené částky část peněz. A tím že Vy jste mu dělala ručitele celý zbytek chce společnost po Vás. Vy jste podepsala, že jako ručitel ručíte za to, že to ten člověk bude splácet. Proto ze zákona na zbytek peněz, dle zákona má společnost nárok. Ale pokud by jste chtěla peníze co zaplatíte aby Vám pán vrátil musíte se s pánem domluvit, jak to bude. Protože dle zákona byste si tuto pohledávku musela také jako jeho dlužník přihlásit v oddlužení aby jste dostala nějaké peníze. Ale na přihlášení dluhu musíte splnit podmínky a musíte se přihlásit v zákonné lhůtě 30 dní po této době máte také smůlu. Jinak dle zákona peníze od pána nedostanete. Zase je to jeho dluh měl by se s Vámi nějak domluvit. Hodně štěstí Vaše Anna

   • Lucie 05.01.2018 08:43

    A kdyz to bude pak vse schvalene a bude uz platit splat.kalendar tak uz to pada pod neho a ja uz nemusim nic platit !?

    • Anna Hlůžková 07.01.2018 13:56

     Dobrý den, asi jsme si nerozuměli vy jako ručitel uhradíte celou zbývající částku, protože jste ručitel. Věřitel se přihlásí do insolvence a dostane část, na co bude mít nárok, podle příjmu vašeho přítele a zbytek splácení bude chtít banka po Vás. Pokud se nedohodnete, může věřitel dát i exekuci je to stejné jako byste si to půjčila vy. Musíte se s bankou domluvit na splátkách jinak to nepůjde. Váš přítel bude dluh splácet v insolvenci a vy splatíte zbytek, bohužel jste ručitel proto si ho tam věřitel dal. Pokud budete mít ještě otázku tak se klidně ozvěte, nebo se můžeme domluvit na telefonickém rozhovoru. Vaše Anna

 • Anna Hlůžková 21.12.2017 17:34

  Dobrý den, nic z toho není vaše chyba o insolvenci nepřijdete. Vy máte pořád stejné zaměstnání a ani jste zaměstnání nezměnila, nebo svou chybou o zaměstnání nepřišla. Jediné co si musíte ohlídat i při menším platu musíte pořád splatit v insolvenci 30%. Pokud by se to insolvenčímu správci nelíbilo nebo něco nezdálo pořád mu v zaměstnání potvrdí že Vy za to nemůžete. Hezký den a vše nej do nového roku přeje Anna

 • Pavla 19.12.2017 04:17

  Dobrý den,
  Brzy budu 2 rokem v insolveni a chtěla bych se na něco poptat. V zaměstnání kde pracuji dělám jen noční směny od 1.Ledna 2018 nám je ruší přicházíme o zakázku kvůli které byly jen ty noční a přecházíme na denní směnu tím pádem mi pujde plat dolů (přijdeme o noční příplatky)a budou se měnit prac. smlouvy.Co mám pak proto udělat,prosím?
  Bude vadit soudu,že plat půjde dolů?Mám stoho obavy.
  Děkuju za odpověď.

  • Anna Hlůžková 21.12.2017 17:37

   Dobrý den, nic z toho není vaše chyba o insolvenci nepřijdete. Vy máte pořád stejné zaměstnání a ani jste zaměstnání nezměnila, nebo svou chybou o zaměstnání nepřišla. Jediné co si musíte ohlídat i při menším platu musíte pořád splatit v insolvenci 30%. Pokud by se to insolvenčímu správci nelíbilo nebo něco nezdálo pořád mu v zaměstnání potvrdí že Vy za to nemůžete. Hezký den a vše nej do nového roku přeje Anna

 • Lucie 17.12.2017 13:53

  Dobry den mam odotaz ohledne toho mam insol.priblizne dva riky radne plnim ale ted posledni pulrok jsem mela problem se splatkamy mela jsem dar..smlouvu ale darce neplnil nic mene jsem si zajistila brigadu ze ktere radne hradila splatku po cele dva roky .ale nini jse mi narodil druhy syn jsem tedy na rodicaku ale musela jsem si zaridit nove bydleni na vladtni naklady a vybvu pro dite trdy mi na spaltky nezbyvalo ted mam zas tak nejak stabilni prijem a mela bych mit opet brigadu kdy tedy pro mensi dite hlidani a druhe ve skolce ..ted by mel spravce zasilat zpravu k soudu samozrejmne je o vsem informovany napsal mi jen ze to bere navedomy a ze si prijem musim zajistit …co ted tedy bude dal budu pozvana k soudu a zrusi mi to bojim se ze zad budu vlastne na zacatku snad kdyz bych posilala odted vic tak se to dorovna za ten pul rok a plneni by melo byt v poradku abych do peti let zaplatila 30% dekuji za odpoved

  • Anna Hlůžková 17.12.2017 20:56

   Dobrý den, pokud máte práci bylo by dobré pracovní smlouvu zaslat jak insolvenčnímu správci tak i k příslušnému soudu. Aby viděli, že máte zase práci a budete schopna zase splácet. A pokud máte ještě brigádu je dobré to také poslat. Bude vidět, že máte zájem a že vše chcete splatit i dluh co Vám vznikl. Na to aby soud vše zrušil je zatím brzy, ze všeho je pořád vidět že spolupracujete a máte o splacení zájem. S přáním hezkého dne přeje Anna

 • Renata 17.12.2017 08:18

  Přeji dobrý den,

  bývalý přítel je již čtvrtým rokem v insolvenci,řádně splácí,druhý rok pracuje v Německu,ale mám pocit,že tuto změnu nenahlásil svému insolvenčnímu správci. S dcerou bydlíme v bytě,který je napsán na bývalého přítele s tím,že po skončení oddlužení bude přepsán na dceru. Můj dotaz zní-Je problém v tom,že mu splátky nestrhává zaměstnavatel,ale posílá je sám? Zatím plní na 52%.
  Děkuji Renata

  • Anna Hlůžková 17.12.2017 21:10

   V usnesení kde mu bylo povoleno oddlužení plněním splátkového kalendáře zní že jeho povinnost je hlásit každou změnu i zaměstnání insolvenčnímu správci i příslušnému soudu. Je divné, že se insolvenční správce ještě neptal jak to má se zaměstnáním. Ale obecně pokud to zjistí můžou, ho nechat vše doplatit. Vysvětlím Vám to, z příjmu který má oficiálně mu vždycky má zůstat životní minimum a další peníze mají jít na splacení dluhů. Také záleží i na tom zda nemá v usnesení pevnou částku. Rada zda to ponechat jak to je nebo vše nahlásit Vám neřeknu, správci peníze jdou tak je spokojený. Pokud by ho nikdo nenahlásit asi se správce ptát nebude, uvidíte co bude dál. Hodně štěstí přeje Anna

 • jakub 13.12.2017 17:55

  Dobrý den , mám dotaz je možnost se zbavit insolvence dříve než v 5 leté lhůtě a jeké jsou případné podmínky ?? Dám příklad pokud jsem již přes rok v insolvenci a řádně platím je možnost třeba částku kterou bych zaplatil za celou dobu splácení uhradit najednou ?? Děkuji za odpověď.

  • Anna Hlůžková 13.12.2017 22:51

   Dobrý den, tady je to malinko jiné, vše Vám vysvětlím. Pokud jdete do insolvence aby jste splnil podmínky oddlužení je třeba splatit za 5 let minimálně 30% pohledávek věřitelů, co se přihlásili řádně do insolvence. Příklad, přihlásili se věřitelé za 500.000,- Kč tak Vy musíte splatit minimálně 30% a k tomu odměnu insolvenčího správce. Ale pokud máte příjem větší v insolvenci můžete zaplatit i příklad 70 % je to v závislosti na platu kolik máte příjem, podle toho dlužníkům zaplatíte. Pokud byste příklad dědil tak se uspokojí pohledávky v 100% nebo na kolik budou peníze. Vaši věřitelé májí dle zákona nárok dostat od Vás co nejvíce peněz. Pokud by jste ještě něco chtěl napište e-mail podíváme se na to podrobně. Hezký den Vaše Anna

 • Anna 06.11.2017 05:47

  Dobrý den měla bych na vás pár otázek . Chtěly bychom se s přítelem vzít ,ale oba jsme v insolvenci já ji spacím řádně přez rok a přítel to teď bude mít také rok . Jenomže se bojím aby z toho nebyli nějaké problémy . A jestli by bylo možné aby to zůstalo jako doposud že si každý platí svojí aniž by do toho počítaly druhého příjmy Děkuji Anna

  • Anna Hlůžková 19.11.2017 22:06

   Dobrý den Anno, tady je to jednoduché dluhy jste udělali jako svobodný lidé a nikoliv jako manželé. Tedy budete i po svatbě platit jak to je dneska. Máte i každý jiného insolvenčního správce. Ale jinak to bude po svatbě tak že každému musí zůstat o něco větší částka, jaká částka Vám řekne účetní v práci. Protože návrh na oddlužení jste si poddali jako svobodný a tak Vám i zůstával příjem, ale dneska máte vyživovací povinnost k druhému z partnerů. Tedy Vám bude zůstávat o něco větší částka, ale tady pozor po celou dobu oddlužení jste povinni zaplatit za 5 let 30 % dluhů plus insolvenční správce. Na to nesmíte zapomenout. Hodně štěstí Anna

  • Anna Hlůžková 17.12.2017 20:49

   Pokud jste oba v insolvenci a teprve poté se chcete vzít pak si insolvenci budete platit jako dosud. Změní se malinko výše, která Vám má zůstat, protože pořád máte vůči manželovi a on vůči Vám vyživovací povinnost. Ale jinak se nic nezmění. Musíte za celou dobu insolvence splatit 30% z celkové částky dluhu, co se do insolvence věřitelé přihlásili. A k tomu 1089,- Kč insolvenčního správce to platíte každý měsíc. Hodně štěstí do budoucna přeje Vaše Anna

Přidat komentář

* Nezapomeňte na povinné pole.